Strony

Orlowscy w XIX wieku


Jakiś czas temu opisywałam piękną, lecz krótką historię moich przodków o nazwisko Orlowski. Dla wielu w naszej rodzinie było to pierwsze takie spotkanie z przeszłością Orlowskich.
Ja sama nie umiałam doczekać się poznania historii rodziny mojego dziadka, który nie zdążył opowiedzieć mi wielu rzeczy.

Po kilku wizytach w Archiwum, USC i konsultacjach z życzliwymi znawcami Zabrza z wielką satysfakcją umieszczam podsumowanie dalszego ciągu poszukiwań genealogicznych.


Z Zabrza do Knurowa w latach '20 XX wieku przenosi się mój pradziadek Juliusz Feliks Orlowski, syn Antoniego. Aż tyle i aż tyle. Z czasem ktoś pamiętał jego starszego brata, inny imię siostry - Anastazja.
Zabrzańskie metryki są rzecz jasna dużo bardziej obszerne od np. krobskich i knurowskich. Szukając pierwszej metryki z 1901 roku walczyłam z olbrzymią ilością ksiąg... Pawłów? Kończyce? Biskupice? Mikulczyce? Zaborze? Makoszowy? Stare Zabrze? Małe Zabrze? Dorota? ... padła też propozycja szukania w księgach Sośnicy. Na szczęście zasada 'do trzech razy sztuka' sprawdziła się i tym razem!



Nr 331
Stare Zabrze, 18 kwiecień 1901 

Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego
stawił się dzisiaj znany co do osoby Antoni Orlowski, 
zamieszkały w Starym Zabrzu wyznania katolickiego i zgłosił, ze Albina Orlowski z domu Smolik
jego żona, wyznania katolickiego, 
zamieszkała przy nim, w Starym Zabrzu w swoim mieszkaniu 
dnia 12 kwietnia 1901 roku 
urodziła dziecko płci męskiej, któremu nadano imię Juliusz Feliks
Anton Orlowski, syn Michała i Józefiny Durasiok urodził się 8 czerwca 1867 roku w Starym Zabrzu. Potwierdzają to księgi parafialne kościoła św. Andrzeja w Zabrzu (dzisiejsze ścisłe centrum Zabrza) oraz akt pierwszego ślubu Antoniego w 1892 roku z Julianną Orlok. Mieli oni dwoje dzieci: Jana (starszy brat o którym wspominały rodzinne historie) oraz Anastazja, która zmarła w wieku niemowlęcym. 

                   źródło: Kościół św. Andrzeja. Grafika opublikowana w książce Bernarda Szczecha "Zabrze na dawnej fotografii".
Około 1900 roku Anton ponownie bierze ślub, tym razem z moją praprababką Albiną Smolik. Już rok później rodzi się im pierwszy syn Juliusz a w latach 1903, 1905 i 1907 córki, kolejno: Anastazja, Maria i Marta. 

W dalszych poszukiwaniach przydane okazały się tym razem zasoby FamilySearch.com. (Zdigitalizowane zbiory śląskich metrykaliów znaleźć można w zakładce Metryki Śląskie)


Na przekór różnym sugestiom i teoriom spiskowym rodzina Orlowskich od wieków zamieszkiwała Zabrze. Znajdujemy ich nazwisko wśród pierwszych zabrzańskich rodzin ujętych w księgach parafialnych św. Andrzeja. I tak siedząc wygodnie w dzień i nocy odnalazłam w zasobach internetowych między innymi akt urodzenia Michała Orlowskiego 26 września 1830 roku jako syna Pawła Orlowskiego i Marianny Paszek. Marianna Paszek nosiła również nazwisko Gorczyczka oraz Nikodem.

   1. Sebastian Orlowski (*1757 +1827) x Marianna Soczowionka
         1.1. Paweł Orlowski (*1791) x Marianna Gorczyczka alias Paszek alias Nikodem
                 1.1.1. Michał Orlowski (*1830) x Józefa Durasiok
                            1.1.1.1. Antoni Orlowski (*1867) x Albina Smolnik
                                          1.1.1.1.1. Juliusz Orlowski (*1901) x Emilia Nocon

 Odsyłam również do zaktualizowanego drzewa genealogicznego Orlowskich na początku strony oraz portalu genealogicznego o Orłowskich mniej lub bardziej herbowych: http://www.genealogia.okiem.pl/orlowski.htm.