Strony

Bluszczowie

Drzewo genealogiczne rodu Bluszcz sięga końca XVIII wieku - mojego praprapraprapradziadka Mateusza Bluszcz. Wywodzili się oni z terenów rybnicko-wodzisławskich a tożsamość ich z znajdującą się tam miejscowością Bluszczów, od rycerza księcia raciborskiego Jana z Bluszczów, pozostaje jednak znakiem zapytania. Obecna wiedza dotycząca rodu ogranicza się niestety w większości do linii prostej moich przodków, więc wizualnie niestety nie jest bogata.

1. Mateusz Bluszcz  x  Anna 
    1.1. Antoni Bluszcz  x  Barbara Pytlik
        1.1.1. Jan Bluszcz x  Marianna Lamża 
            1.1.1.1. Helena Bluszcz  x  Emanuel Kostka 
            1.1.1.2. Maria Bluszcz x  Nn Mrozek
      
Na podstawie najstarszego aktu urodzenia wiemy, że Antoni Bluszcz, syn kowala Mateusza Bluszcza i Anny, urodził się 4 czerwca 1804 roku w Szczerbicach.          Chałupnik Antoni ślub wziął w urodzoną 3 grudnia 1797 roku w Szczerbicach Barbarą z domu Pytlik.  Ich syn, również chałupnik, Jan Bluszcz (*18.06.1833 w pobliskiej Szczerbicom Solarni) był wójtem w gminie oraz, według danych parafii Lyski, zastępcą przewodniczącego Rady Parafialnej. 

Krótkie wzmianki o nim:
"W 1876 roku przy parafii w Lyskach ukonstytuował się Zarząd Kościelny oraz tzw. Zastępstwo Gminy. Były to początki Rady Parafialnej. Zastępcą przewodniczącego tzw. Zastępstwa Gminy w pierwszej kadencji był chałupnik z Solarni - Jan Bluszcz."
(źródło: http://szczerbice.w.interia.pl/kosciol.html



Z małżeństwa Jana i pochodzącej z Gaszowic Marianny Lamża na świat przyszła Helena. Urodziła się ona 9 sierpnia 1870 roku w Solarni.




Wzięła ona ślub z pochodzącym również z Solarni Emanuelem Kostką. Zamieszkali oni w Rybniku i mieli 11 dzieci. Pochowani zostali na cmentarzu parafialnym w Rybniku.


Dzięki bazom internetowym udało mi się również dotrzeć o informacji o ich drugiej córce Jana i Maranny - Marii, po mężu Mrozek. Zapewne Maria nie była ostatnim ich dzieckiem i mieli oni liczne potomstwo.





polecam:
Wieś Bluszczów
Wyjaśnienia niemieckich nazw zawodów