Strony

Rodziny Pander kolejny krok w przeszłość

Pander - od niemieckiej nazwy osobowej Ponder, ta od średnio-wysoko-niemieckiego phender, phander ‘komornik, egzekutor’.
źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe PWN, Kraków 2001


Wychodząc poza zainteresowanie historią dziadka Piotra Pandra, korzystając z dobrodziejstwa Narodowej Biblioteki Cyfrowej połączyłam źródła rodzinne z metrykami USC Kamień (dziś Brzozowice-Kamień - dzielnica Piekar Śląskich).

Rodzina Pander, Boże Narodzenie w 1935 roku 

Ojcem Piotra Pandra był Karol Pander - górnik, później prowadził oberżę przy dzisiejszej ul. Hallera w Rybniku. Matką Piotra była Agnieszka Poloczek, córka Łukasza i Elżbiety. 

" Rzymskokatolicka parafia Matki Bożej Bolesnej w Rybniku

ŚWIADECTWO ŚMIERCI
Nazwisko, zawód i wiek: Pander Karol - oberżysta
udar mózgu - ojciec Nikodem, matka Karolina zd. Kolałorz
Umarł dnia 06.10.1931 w Rybniku
Pochowany dnia 08.10.1931 w Rybniku

Rybnik, dnia 28.12.1994
Zgodność z miejscowymi księgami parafialnymi potwierdza: Radwański"

Karol Pander według całkiem niedawnego odpisu aktu zgonu był synem 
Nikodema i Karoliny Kolałorz. Nazwisko Kolałorz było dla mnie dość "podejrzane", ponieważ nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o istnieniu takiego lub podobnego nazwiska.

Podejrzenia te potwierdziły się, gdy



znalazłam akt zgonu Nikodema Pandra, o czym którym informuje jego żona Karolina Kallita (Kaleta?):

"Nr 179
Brzeziny Śląskie, 29 grudzień 1888 r.
Pani Karolina Pander z domu Kallita zamieszkała w Kolonii Brzozowice poświadcza, że jej mąż, cieśla górniczy Nikodem Pander lat 48, wyznania katolickiego, urodzony w Dombrowie powiatu kozielskiego, syn konduktora Piotra Pandra zamieszkałego w Zakrzowie powiatu kozielskiego i jego żony Teresy z domu Sederta zmarł w Kolonii Brzozowice 28 grudnia 1888 roku."

Dokument ten uważam za przełomowy na obecną chwilę, ponieważ odpowiada na nurtujące pytanie "Skąd pochodziła rodzina Pander?" oraz cofa naszą gałąź genealogiczną o kolejne pokolenie wstecz. Wymienione w akcie miejscowości znajdują się w dzisiejszym województwie opolskim, jednakże w moim przekonaniu wspomniana Dombrowa to Dombrówka pod Zakrzowem. 

Nikodem Pander był ojcem mojego prapradziadka Karola Pandra. Karol wraz z żoną Agnieszką Poloczek według naszej rodzinnej wiedzy miał synów Ignacego oraz Piotra, których akty urodzenia znalazłam bez większych problemów (patrz poniżej)


Nie wiedzieliśmy jednak o tym, że przed narodzeniem Ignacego i Piotra, Karol i Agnieszka mieli także synów Jana i Franciszka, którzy zmarli we wczesnym wieku dziecięcym (patrz poniżej)


Miejsce spoczynku Pandrów znajduje się m.in. w pobliskich od Knurowa Gierałtowicach na tzw. 'starym cmentarzu' przy ul. Księdza Roboty oraz na cmentarzu komunalnym w Rybniku.