Strony

Nowe ślady Piotra Pandra po 70 latach....

W oczekiwaniu na informacje Polskiego Czerwonego Krzyża i przywrócenie projektu Indeksu Represjonowanych Ośrodka Karta przez IPN (czytaj na: http://www.karta.org.pl/Archiwa_i_bazy_danych/Internetowe_Centrum__Indeksu_Represjonowanych_/47) samodzielne poszukiwania pradziadka Piotra Pandra również trwają.

Korzystając z zasobów biblioteki cyfrowej Ośrodka Karta dotarliśmy do materiałów o których istnieniu dowiedzieliśmy się kilka lat temu, gdy projekt Indeksacji Represjonowanych był dostępny:


poniżej źródłowego fragment dokumentu ZUB (Wykaz spraw prowadzonych przez NKWD Zachodniej Ukrainy i Białorus) 396 strona 4 lub 6, osoba numer 8




Wiadomo, że po areszcie w Charkowie Piotr Pander znalazł się w Archangielsku, skąd wiadomość przyszła z początkiem 1940 roku. 



fragment dokumentu do Sądy Grodzkiego w Rybniku z 19 grudnia 1947 roku o uznanie Piotra Pandra za zmarłego

fragment listu do Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża z dnia 19 marca 1988 roku



Dokumentują to również książki np. Śmierć przyszła wiosną - Jana Delowicza czy poniższa Kronika Gminy Smolna od 1907 roku dzielnicy Rybnika w opracowaniu Longina Musiolika, która wpadła w moje ręce po wielu latach, choć pamiętam jej okładkę nie od dziś:



"Zamordowani przez okupantów w więzieniach i obozach koncentracyjnych (...) 9. Piotr Pander z ul. Poprze(c)znej zamordowany w Archangielsku ZSRR"


Poszukiwania w Archangielsku stanowią nie lata wyczyn, zdecydowana większość pozostałości obozów i miejsc mordów została zlikwidowana, zatuszowana pomimo ich liczebności:

(powyżej Mapa polskich łagrów w obwodzie archangielskim sporządzona przez Aleksandra Gurjanowa. źródło: http://sanatatur.ru/forum/download/file.php?id=47981&sid=2b5743963c03839878cb6f7c8362c1ea&mode=view)